The cost of a one-carat VS2 clarity, H color diamond from Diamond Source USA is
ID: 3218189 • Letter: T
Question
The cost of a one-carat VS2 clarity, H color diamond from Diamond Source USA
is $5600 (Diamond Source website, March 2003). A midwestern jeweler makes calls to contacts
in the diamond district of New York City to see whether the mean price of diamonds there differs
from $5600. A sample of 25 New York City contacts provided the prices shown in the file named
Diamonds.xlsx.
a. Formulate hypotheses that can be used to determine whether the mean price in New York City
differs from $5600.
b. Build a hypothesis testing template and print your output. = 0.05. What is your conclusion?
c. Build a confidence interval template and print your output. Construct a 95% confidence interval.
HERE IS THE LINK TO THE FILE NAMED DIAMONDS.XLXS
https://drive.google.com/file/d/0B6vqkj-k2RxOa2ZyS0piN0dNcmM/view
PLEASE SHOW STEPS ON HOW TO DO IT IN EXCEL
Explanation / Answer
here for std error =std deviation/(n)1/2 =104.023
for 95% CI, and 24 df , tcritical=2.0639
here test stat t=(X-mean)/std error =(5835-5600)/104.023 =2.259
as test stat is greater then t critical we reject null hypothesis and conclude that
the mean price in New York City
differs from $5600
confidence interval =sample mean -/+ t*std errorr =5620.31 ; 6049.69
price 4620 6210 5150 5250 4840 6320 5450 5620 6140 5850 5640 6575 5940 5850 5825 5820 6850 6010 5960 5980 6330 5990 5995 6360 5300 mean 5835 std deviation 520.11Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.