Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A precision parts manufacturer produces bolts for use in the construction of mil

ID: 3218190 • Letter: A

Question

A precision parts manufacturer produces bolts for use in the construction of military aircraft. The specifications for the bolt length is 37.5 ± 0.25 cm. The manufacturing process for this item is currently in a state of statistical control with a process mean of 37.4 cm. A new constract has been constructed that requires that bolt manufacturing process maintain a minimum capability of 1.33. What is the maximum variability in the process that can be permitted if this process is to meet this capacbility requirement given the current process mean? Clearly and completely show all of your work and calculations.

Explanation / Answer

Solution:

The maximum variability in the process that can be permitted if this process is to meet this capacbility requirement given the current process mean is measured by Cpk.

LSL = 37.5 - 0.25 = 37.25, USL = 37.5 + 0.25 = 37.75 and µ = 37.4

Solution:

Cpk = Min ((USL - µ)/6, (µ - LSL)/6)

Cpk = Min ((37.75 – 37.4)/6(1.33), (37.4 – 37.25)/6(1.33))

Cpk = Min (0.04, 0.02)

Cpk = 0.02

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote