5. The average length of time required for students to complete a test in an fou
ID: 3218197 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
5.
Students are allowed 65 minutes to complete the test
P(X65)Normal distribution ,µ=50
=12
Since the continuous distribution, P(X65) = P(X<65)
Z=(x- µ)/
=(65-50) /12
=1.25
P(Z<1.25) = 0.8944 ( from the Z value table )
Therefore P(X65)=89.44%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.