Make a copy of the document, type the answers, then save as a PDF and upload to
ID: 3218761 • Letter: M
Question
Make a copy of the document, type the answers, then save as a PDF and upload to Canvas. Please use the notation found in Common Statistics Symbols where necessary in your answers.
1. In 2011, a random sample of 1345 American adults over the age of 20 was selected and 34.9% of them were found to be overweight.
a. List and check the assumptions are needed to construct a 90% confidence interval to estimate the true proportion of overweight American adults over the age of 20.
b. Construct and interpret a 90% confidence interval to estimate the true proportion of overweight American adults over the age of 20.
c. You would like to conduct a new study to estimate the true proportion of overweight American adults (over the age of 20). Using the percentage from the previous study, how large of a sample would be required to construct a 90% confidence level with a 2% margin of error?
Explanation / Answer
(a) Assumptions are np>=10 and n(1-p)>10
We also assume the normal distribution here, and use the z-value for 90% CI.
(b) For 90% CI, z-value = 1.64
Standard Error, SE = sqrt(0.349*(1-0.349)/1345) = 0.013
lower limit = pcap - z*SE = 0.349 - 1.64*0.013 = 0.3277
upper limit = pcap + z*SE = 0.349 + 1.64*0.013 = 0.3703
(c)
As we know that margin of error is given by
ME = z*SE
0.02 = 1.64 * sqrt(0.349*(1-0.349)/n)
n = (1.64/0.02)^2*0.349*(1-0.349) = 1527.686076
hence required sample size = 1528
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.