The shape of the distribution of the time required to get an oil change at a 10
ID: 3218992 • Letter: T
Question
The shape of the distribution of the time required to get an oil change at a 10 minuteoil change facility is unknown. However, records indicate that the mean time is 11.2 minutes, and standard deviation is 4.6 minutes.
Suppose a manager agrees to pay each employee a $50 bonus if they meet a certain goal. On a typical Saturday, the oil-change facility will perform
35 oil changes between 10 A.M. and 12 P.M. Treating this as a random sample, there would be a 10% chance of the mean oil-change time being at or below what value? This will be the goal established by the manager.
There is a 10% chance of being at or below a mean oil-change time of _________ minutes.
Explanation / Answer
mean = 11.2 ,sd = 4.6 , , n = 35
Z = (X - 11.2)/(4.6/sqrt(35))
P( X < X*) = 0.1
P(Z< (X* - 11.2)/(4.6/sqrt(35)) = 0.1
(X* - 11.2)/(4.6/sqrt(35)) = - 1.282
X* = 11.2 - 1.282 *(4.6/sqrt(35)) =10.203
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.