The capacity of an elevator is 88 people or 12401240 pounds. The capacity will b
ID: 3219217 • Letter: T
Question
The capacity of an elevator is
88
people or
12401240
pounds. The capacity will be exceeded if
88
people have weights with a mean greater than
1240 divided by 8 equals 155 pounds.1240/8=155 pounds.
Suppose the people have weights that are normally distributed with a mean of
162 lb162 lb
and a standard deviation of
35 lb35 lb.
a. Find the probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than
155155
pounds.The probability is approximately
nothing .
(Round to four decimal places as needed.)
Explanation / Answer
Here it is given that for normal distribution mean=162 and sd=35
We need to find probability of a random selected person is greater than 155
i.e. P(x>155), as this is normally distributed we convert x to z
Where z=x-mean/sd=155-162/35=-0.2
So P(z>-0.2)=0.5-P(0<z<-0.2)=0.5+0.0793=0.5793
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.