A class survey in a large class for first-year college students asked, \"About h
ID: 3219657 • Letter: A
Question
A class survey in a large class for first-year college students asked, "About how many hours do you study in a typical week?". The mean response of the 473 students was x ¯ ¯ ¯ x¯ = 14 hours. Suppose that we know that the study time follows a Normal distribution with standard deviation 8 hours in the population of all first-year students at this university.
What is the 99% confidence interval ( ± ± 0.001) for the population mean? Confidence interval is from ________ to ______hours.
PROVIDE YOUR ANSWER AS FILL THE BLANK
Explanation / Answer
99% C.I. lower =14-ABS(NORMSINV(0.01/2))*(8/SQRT(473)) 13.05251 upper =14+ABS(NORMSINV(0.01/2))*(8/SQRT(473)) 14.94749
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.