Suppose a portfolio of risky assets has an expected return of 5.57% [E(r) = 0.05
ID: 3219714 • Letter: S
Question
Suppose a portfolio of risky assets has an expected return of 5.57% [E(r) = 0.0557] and a standard deviation of 20.33% [sigma = 0.2033]. For the questions below assume normal distribution. Use the "Standard Normal Distribution Table" provided in CROPS under "Excel Files" to answer the questions. (a) What is the probability that the portfolio will fall by more than 15% this year? (b) What is the probability that the portfolio will rise by more than 30% this year? (c) What is the 5% Value of Risk (VaR) of this portfolio?Explanation / Answer
a. mean = 0.0557
sigma = 0.2033
P(return<-0.15) = P((return-mean)/sigma<(-0.15-0.0557)/0.2033)
=P(z<-1.012) =0.1557
b. P(return>0.3) = P((return-mean)/sigma>(0.3-0.0557)/0.2033)
=P(z>1.202) =0.885
c. For 5%VaR, we want 5% of the times worst loss.
So, return = mean + Z0.05*sigma = 0.0557 + 1.645*0.2033 = 0.3901
As VAR is expressed as positive for loss, VAR here is -0.3901 = -39.01%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.