An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 8 f
ID: 3220591 • Letter: A
Question
An IQ test is designed so that the mean is 100 and the standard deviation is 8 for the population of normal adults. Find the sample size necessary to estimate the mean IQ score of statistics students such that it can be said with 99% confidence that the sample mean is within 2 IQ points of the true mean. Assume that sigma = 8 and determine the required sample size using technology. Then determine if t is a reasonable sample size for a real world calculation. The required sample size is (Round up to the nearest integer)Explanation / Answer
Solution:- Z = 2.575 (from standard normal table)
n=(Z*s/E)^2
= (2.575*(8/2))^2
= (2.575*4)^2
= 10.3^2
= 106.09
n = 106
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.