Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The probability of an asset operating at acceptable level of service without mai

ID: 3221337 • Letter: T

Question

The probability of an asset operating at acceptable level of service without maintenance is given as follows: Year 1 = 0.80 Year 2 = 0.65 Year 3 = 0.35 Year 4 = 0.25 The user cost associated with any asset operating at unacceptable level of service = $12, 500, 000 per year. The annual cost of maintaining an asset to continue operating at acceptable level of service = $4, 500, 000. Determine the recommended maintenance frequency (maximum number of years of deferred maintenance) of assets in order to minimize the expected cost.

Explanation / Answer

Give probability of acceptable level of service is

Year 1=0.80

Year 2=0.65

Year 3=0.35

Year 4=0.25

Calculations are show in tha table

probability.

of

acceptable level of

service

Cost of

Operatig at unacceptable service

0.80*12=9.6

1*4,500,000

=$4,500,000

1*4,500,000

=$4,500,000

2*4,500,000

=$9,000,000

3*4,500,000

=$13,500,000

As the above table, in the first year, the asset will continue to operate at an acceptable level of service for 9.6 months and thus will need maintenance once. For the second month also once

For the third year, the asset will require maintenance after 4.2 months and after 8.4 months.

For the fourth year, the asset will require maintenance after 3, 6 and 9 months. But the cost of three maintenance will be high compared to the cost operating at unacceptable level of service.

So minimum cost will be =( 4500000 + 4500000 + 9000000 + 12500000) = $30500000

And the total maintenance required will be = 1+1 +2 = 4

Year

probability.

of

acceptable level of

service

Monhs No. maitanance Cost of maintanace

Cost of

Operatig at unacceptable service

Minumum oo Dore 1 0.80

0.80*12=9.6

1

1*4,500,000

=$4,500,000

$12,500,000 $4,500,000 2 0.65 0.65*12=7.8 1

1*4,500,000

=$4,500,000

$12,500,000 $4,500,000 3 0.35 0.35*12=4.2 2

2*4,500,000

=$9,000,000

$12,500,000 $9,000,000 4 025 0.25*12=3.0 3

3*4,500,000

=$13,500,000

$12,500,000 $13,500,000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote