It is known that 62% of all the ZeroCal hamburger patties produced by your facto
ID: 3222137 • Letter: I
Question
It is known that 62% of all the ZeroCal hamburger patties produced by your factory actually contain more than 1,000 calories. Compute the probability distribution for n = 50 Bernoulli trials. (a) What is the most likely value for the number of burgers in a sample of 50 that contain more than 1,000 calories? (Round your answer to the nearest whole number.) burgers (b) Complete the following sentence: There is an approximately 56% chance that a batch of 50 ZeroCal patties contains or more patties with more than 1,000 calories. (c) Compare the graphs of the distributions for n = 50 trials and n = 20 trials. What do you notice? The graph for n = 50 trials is more distributed than the graph for n = 20.Explanation / Answer
a)most likely value =expected mean =np=50*0.62=31
b) from binomial distribution : .....................contains 31 or more patties...
c) correct
please revert
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.