The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze
ID: 3223220 • Letter: T
Question
The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze follows a normal distribution with a mean of 30 seconds and a standard deviation of 3.3 seconds. You wish to see if the mean time mu is changed vigorous exercise so you have a group of 15 college students exercise vigorously for 30 minutes and men complete me maze it lakes them an average of x 27.4 seconds to complete the maze use this information to test the hypotheses H_0: mu = 30 Conduct a test using a significance level of a = 0.05 The test statistic The positive critical value z^* = The final conclusion is A. There is not sufficient evidence to reject the null hypothesis that mu = 30 B. We can reject the null hypothesis that mu = 30 and accept that mu notequalto 30.Explanation / Answer
Solution:
Part a
The test statistic formula is given as below:
Z = (Xbar - µ) / [/sqrt(n)]
We are given
Xbar = 27.4
µ = 30
= 3.3
n = 15
Z = (27.4 – 30) / [ 3.3/sqrt(15)] = -3.0514
The test statistic = Z = -3.0514
Part b
Lower critical value = -1.96
Upper critical value = 1.96
Positive critical value = 1.96
Part c
P-value = 0.0023
= 0.05
P-value <
So, we reject the null hypothesis
We can reject the null hypothesis that µ = 30 and accept that µ 30.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.