A manufacturer claims that the mean lifetime of its fluorescent bulbs is 1000 ho
ID: 3224089 • Letter: A
Question
A manufacturer claims that the mean lifetime of its fluorescent bulbs is 1000 hours. A homeowner selects 40 bulbs and finds the mean lifetime to be 980 hours with a standard deviation of 80 hours. Test the manufacturer's claim. Use alpha = 0.05. A) standardized test statistic almostequalto -1.58; critical value z_0 = plusminus 1.96; fail to reject H_0; There is not sufficient evidence to reject the manufacturer's claim. You wish to test the claim that mu > 32 at a level of significance of a = 0.05 and are given sample statistics n = 50, x = 323, and s = 1.2. Compute the value of the standardized test statistic. A) 1.77 B)2.31 C) 0.98 D) 3.11 Find the critical value for a two-tailed test with alpha = 0.01 and n = 30. A) plusminus 1.645 B) plusminus 1.96 C) plusminus 2.575 D) plusminus 2.33 Given H_0: mu greaterthanorequalto 18 and P = 0.070. Do you reject or fail to reject H_0 at the 0.05 level of significance? A) fail to reject H_0 B) reject H_0 C) not sufficient information to decide Suppose you are using alpha = 0.05 to test the claim that mu notequalto14 using a P-value. You are given the sample statistics n = 35, x = 13.1, and s = 2.7. Find the P-value. A) 0.1003 B) 0.W88 C) 0.0591 D) 0.0244 Given H_0: p = 0.85 and alpha = 0.10. which level of confidence should you use to test the claim? A) 99% B) 80% C) 95% D) 90% The owner of a professional basketball team claims that the mean attendance at games is over 30,000 and therefore the team needs a new arena. Determine whether the hypothesis test for this claim is left-tailed, right-tailed, or two-tailed. A) left-tailed B) two-tailed C) right-tailed The mean age of bus drivers in Chicago is 53.7 years. State this claim mathematically. Write the null and alternative hypotheses. Identify which hypothesis is the claim. A) claim: mu = 53.7; H_0: mu = 53.7, H_a: mu notequalto 53.7; claim is H_0 You wish to lest the claim that mu > 29 at a level of significance of alpha = 0.05 and are given sample statistics n = 50, x = 293, and s = 1.2. Compute the value of the standardized test statistic. A) 2.31 B) 0.98 C) 1.77 D) 3.11Explanation / Answer
(8)
Data:
n = 40
= 1000
s = 80
x-bar = 980
Hypotheses:
Ho: = 1000
Ha: 1000
Decision Rule:
= 0.05
Degrees of freedom = 40 - 1 = 39
Lower Critical t- score = -2.022690901
Upper Critical t- score = 2.022690901
Reject Ho if |t| > 2.022690901
Test Statistic:
SE = s/n = 80/40 = 12.64911064
t = (x-bar - )/SE = (980 - 1000)/12.6491106406735 = -1.58114
p- value = 0.121923507
Decision (in terms of the hypotheses):
Since 1.58113883 < 2.022691 we fail to reject Ho
Conclusion (in terms of the problem):
There is no sufficient evidence that 1000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.