A new article reported that college students who have part-time jobs work an ave
ID: 3224322 • Letter: A
Question
A new article reported that college students who have part-time jobs work an average of 15 hour per week. The staff of a college from for newspaper thought that the average might be different from 15 hours per week for their college. Data were collected on the number of hours worked per week for a random sample of students at the college who have part-time jobs. The data were used to test the hypotheses H_o: mu = 15 H_a: mu notequalto 15. where mu is the mean number of hours worked per week for all students at the college with part-time jobs. The results of the test are shown in the table below. Assuming all conditions for inference were met, which of the following represents a 95 percent confidence interval for mu? (A) 13.755 plusminus 0.244 (B) 13.755 plusminus 0.286 (C) 13.755 plusminus 0.707 (D) 13.755 plusminus 1.245 E) 13, 755 plusminus 1.456Explanation / Answer
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = standard deviation
n = sample size
stanadard error = 0.707
II.
margin of error = t a/2 * (stanadard error)
where,
ta/2 = t table value
level of significance, = 0.05
from standard normal table, two tailed t /2 =2.064
margin of error = 2.064 * 0.707
= 1.459248
III.
CI = x ± margin of error
confidence interval = [ 13.755 ± 1.456 ]
= [ 12.295752,15.214248]
[ANSWER]
13.755 ± 1.456
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.