An ecologist randomly samples 11 plants of a specific species and measures their
ID: 3225357 • Letter: A
Question
An ecologist randomly samples 11 plants of a specific species and measures their heights He finds that this sample has a mean of 13 cm and a standard deviation of 3 cm we assume that the height measurements are normally distributed, find a 90% confidence interval for the mean height of all plants of this species Then complete the table below. Carry your intermediate computations to at least three decimal places Round your answers to one place. (If necessary, consult a list of formulas.) What the lower limit the of confidence interval? What is the upper limit of confidence interval?Explanation / Answer
Sample mean xbar = 13 cm
Standard Deviation s = 3 cm
Sample size n = 11
Confidence interval = 90%
Population mean heaight of all plants = sample mean = 13 cm
99% CI = +- t0.995, 10 (s/n)
t0.995, 10 = 3.169
99% CI = 13 +- 3.169 * ( 3/ 11)
Lower confidence limit = 13 - 3.169 * ( 3/ 11) = 10.1335
Upper COnfience Limit = 13 + 3.169 * ( 3/11) = 15.8665
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.