An organization requires a Cp value of 2.00. Given a sample size of 30 determine
ID: 3226537 • Letter: A
Question
An organization requires a Cp value of 2.00. Given a sample size of 30 determine the minimum level for a sampled Cp value in order to be 97.5% confident that the Cp population value is 2.00 (i.e., a one-sided confidence interval).
There is no datat for this question! That means we can work it out with the provided information in the question.
desire, but you are concerned that they had a sample size of only 20 Determine a 95% confidence interval for the population C 7. An organization requires a C2 value of 2.00. Given a sample size of 30 determine the minimum level for a sampled Cn value in order to be 97.5% confident that the Co population value is 2.00 (i.e a one-sided confidence interval 8. In an exercise in Chapter 11 you were presented the following informa tion for analysis in order to select the best supplier to manufacture to a specification of 85-115. Suppliers claimed the following: supplier 1, x 100 and s 5, supplier 2, x 95 and s 5, supplier 3, x 100 and s 10. supplier 4. r 95 and s 10. You were to determine ppmExplanation / Answer
From the data,
n=20 and Cp= 2
Degrees of freedom= df = n-1 = 30-1=29
Level of significance == 1- 0.975 = 0.025
To obtain the minimum level for a samples Cp, we can use one-sided confidence interval:
Cp Cp (2n-1, )/(n-1)
229,0.025 = 45.722 ( from chi square table)
Cp 2* (45.722/29) = 2.5113
Therefore, the minimum level for a sampled Cp value in order to be 97.5% confident that the Cp population value is 2.00 is 2.5113.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.