The amount of time devoted to studying statistics each week by students who achi
ID: 3226975 • Letter: T
Question
The amount of time devoted to studying statistics each week by students who achieve a grade A in the course is normally distributed random variable with a mean of 7.5 hours and a standard deviation of 2.1 hours. a) What proportion of these students study for more than 10 hours? b) Find the probability that such a student spends between 7 and 9 hours studying. c) What proportion of these students spend less than 3 hours studying? d) What is the amount of time below which 5%of all the students spend Studying?Explanation / Answer
mean = 7.5 , std, deviation = 2.1
a) P(x>10)
z = ( x - mean) / s
= ( 10 - 7.5) / 2.1
= 1.190
we need to find P(Z>1.190)
p(X>10) = P(z>1.190) = 0.1169
b) P(7 < X < 9)
z = ( x - mean) / s
= ( 7 - 7.5) / 2.1
= -0.238
P(X < 9)
z = ( x - mean) / s
= ( 9 - 7.5) / 2.1
= 0.714
P(7<X<9) = P(-0.238<z< 0.714) = 0.3566
c)
P(X<3)
z = ( x - mean) / s
= ( 3 - 7.5) / 2.1
= -2.14
we need to find P(Z<-2.14)
p(X<3) = P(z < -2.14) = 0.0161
d) z value at 5% = -1.645
x bar = mean +z*s
= 7.5 -1.645 * 2.1
= 4.0455
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.