Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The amount of money spent weekly on cleaning, maintenance, and repairs at a larg

ID: 3430679 • Letter: T

Question

The amount of money spent weekly on cleaning, maintenance, and repairs at a large restaurant was observed over a long period of time to be approximately normally distributed, with mean ? = $615 and standard deviation ? = $38.

(a) If $646 is budgeted for next week, what is the probability that the actual costs will exceed the budgeted amount? (Round your answer to four decimal places.)


(b) How much should be budgeted for weekly repairs, cleaning, and maintenance so that the probability that the budgeted amount will be exceeded in a given week is only0.08? (Round your answer to the nearest dollar.)
$

Explanation / Answer

Mean = u = 615

SD = 38

x = 646

z = (x - u) / SD

z = (646 - 615) / 38

z = 0.8157894736842105

USe the following link to find the P value ---> https://www.easycalculation.com/statistics/p-value-for-z-score.php

P(z > 0.8157894736842105) = 0.2073 --> ANSWER

------------------------------------------------------------------------

P(exceeded) = 0.08

P(lesser) = 1 - 0.08 = 0.92

When P = 0.92, z = 1.405071

z = (x - u) / SD

1.405071 = (x - 615) / 38

Crossmultiplying :

1.405071 * 38 = x - 615

53.392698 = x - 615

x = 668.392698

x = 668 ----> ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote