The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distri
ID: 3359322 • Letter: T
Question
The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distributed. The process has a standard deviation of 6.0 ml. The mean is adjustable.
(a) Where should the mean be set to ensure a 90 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(b) Where should the mean be set to ensure a 95 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
(c) Where should the mean be set to ensure a 99.0 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
Mean ml
Explanation / Answer
Formula: Z = (X - mean)/SD
a) P(X > x) = 0.9
P(X < x) = 0.1
P(Z < (x - 500)/6) = 0.1
(x - 500)/6 = -1.28
x = 492.32
b) P(X > x) = 0.95
P(X < x) = 0.05
P(Z < (x - 500)/6) = 0.05
(x - 500)/6 = -1.64
x = 490.16
c)
P(X > x) = 0.99
P(X < x) = 0.01
P(Z < (x - 500)/6) = 0.01
(x - 500)/6 = -2.33
x = 486.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.