Axline Computers manufactures personal computers at two plants, one in Texas and
ID: 3227874 • Letter: A
Question
Axline Computers manufactures personal computers at two plants, one in Texas and the other in Hawaii. The Texas plant has 40 employees; the Hawaii plant has 30. A random sample of 10 employees is to be asked to fill out a benefits questionnaire.
Round your answers to four decimal places.
a. What is the probability that none of the employees in the sample work at the plant in Hawaii?
b. What is the probability that 1 of the employees in the sample works at the plant in Hawaii?
c. What is the probability that 2 or more of the employees in the sample work at the plant in Hawaii?
d. What is the probability that 9 of the employees in the sample work at the plant in Texas?
Explanation / Answer
In a binomial distribution here, Let p = probability of working in hawai = 30/70=3/7, q=texas = 4/7
1) Required probability = q^10 = (4/7)^10=0.00371
2)Required probability = 10C0 * p^1 * q^9 = 10*3/7*(4/7)^9 = 0.02784
3)Required probabiltiy = 1- [P(one works in hawai) + P(2 work in hawai) = 1- [0.00371+0.02784] = 0.96845
4) Required probability = 10C9 * p^1*q^9 = 10*3/7*(4/7)^9 = 0.02784
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.