From noon until sunset, bees emerge from a beehive according to a Poisson proces
ID: 3228335 • Letter: F
Question
From noon until sunset, bees emerge from a beehive according to a Poisson process with rate =2 per second.
Find the probability that bees 1 and 2 emerge less than 0.2 seconds apart while bees 3 and 4 emerge more than 0.2 seconds apart.
Find the probability that bees 5 and 6 emerge less than 0.2 seconds apart while bees 7 and 10 emerge more than 0.2 seconds apart.
Find the probability that the 2nd bee emerges less than 1.01 seconds after noon and the 4rd bee emerges more than 1.01 seconds after noon. (Hint: Are the events independent?)
Explanation / Answer
probability that bees 1 and 2 emerge less than 0.2 seconds =1-e-t =1-e-2*0.2 =0.3297
a)probability that bees 3 and 4 emerge more then 0.2 seconds =e-t =e-2*0.2 =0.6703
hence probability that bees 1 and 2 emerge less than 0.2 seconds apart while bees 3 and 4 emerge more than 0.2 seconds apart =0.3297*0.6703 =0.220991
b)for above first process is exponential with P(X<=0.2)=0.3297
and second poceess is poisson witrh at most 2 bees in 0.2 second =P(X<=2)=0.9921
hence probability that bees 5 and 6 emerge less than 0.2 seconds apart while bees 7 and 10 emerge more than 0.2 seconds apart. =0.3297*0.9921=0.3271
c)here it is poisson process with at least 2 and at at most 3 bess in 1.01 second
P(2<=X<=3) =0.452877
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.