Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

\"D\" size batteries produced by MNM Corporation have had a life expectancy of 8

ID: 3228643 • Letter: #

Question

"D" size batteries produced by MNM Corporation have had a life expectancy of 87 hours. Because of an improved production process, it is believed that there has been an increase in the life expectancy of its "D" size batteries. A sample of 36 batteries showed an average life of 88.5 hours. Assume from past information that it is known that the standard deviation of the population is 9 hours. a. Formulate the hypotheses for this problem. b. Compute the test statistic. c. What is the p-value associated with the sample results? What is your conclusion based on the p-value? Let a = .05.

Explanation / Answer

Given that,
population mean(u)=87
standard deviation, =9
sample mean, x =88.5
number (n)=36
null, Ho: =87
alternate, H1: >87
level of significance, = 0.05
from standard normal table,right tailed z /2 =1.645
since our test is right-tailed
reject Ho, if zo > 1.645
we use test statistic (z) = x-u/(s.d/sqrt(n))
zo = 88.5-87/(9/sqrt(36)
zo = 1
| zo | = 1
critical value
the value of |z | at los 5% is 1.645
we got |zo| =1 & | z | = 1.645
make decision
hence value of |zo | < | z | and here we do not reject Ho
p-value : right tail - ha : ( p > 1 ) = 0.15866
hence value of p0.05 < 0.15866, here we do not reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: -87
alternate, H1: >87
test statistic: 1
critical value: 1.645
decision: do not reject Ho
p-value: 0.15866

we don't have evidence to support there is increase in the
expectency of D's

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote