Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Find the value of the chi - square test statistic for the goodness - of - fit te

ID: 3229593 • Letter: F

Question


Find the value of the chi - square test statistic for the goodness - of - fit test. You wish to test the claim that workplace accidents are distributed on workdays as follows: Monday 25%, Tuesday 15%, Wednesday 15%, Thursday 15%, Friday 30% In a study of 100 workplace accidents, 27 occurred on a Monday, 14 occurred on a Tuesday, 17 occurred on a Wednesday, 14 occurred on a Thursday, and 28 occurred on a Friday. What is the value of the x2 test statistic? The observed frequencies and the expected frequencies are shown below. x2 = 2 x2 = 0.669 x2 = 0.693 x2 = 4.667

Explanation / Answer

The statistical software output for this problem is:

Chi-Square goodness-of-fit results:
Observed: Observed
Expected: Expected

Hence,

X2 test statistic = 0.693

Option C is correct.

N DF Chi-Square P-value 100 4 0.69333333 0.9521
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote