The life of a particular brand of television picture tube is known to be normall
ID: 3230005 • Letter: T
Question
The life of a particular brand of television picture tube is known to be normally distributed with a standard deviation of 400 hours. Suppose that a random sample of 20 tubes resulted in an average lifetime of 9000 hours.
part1 - Obtain a 90% confidence interval estimate of the mean lifetime of such a tube.
part 2 - What is the possible size of the error?
part 3 - Obtain a 95% confidence interval estimate and possible error.
part 4 - Possible errors in 90% and 95% confidence intervals, increase or decrease. Why?
Not savvy with confidence intervals. Any help?
Explanation / Answer
here mean=9000, sd=400 and sample size=n=20,
(1-alpha)*100% confidence interval for mean=mean± z(alpha/2)*sd/sqrt(n)
(part1)90% confidence interval for mean=9000±z(0.1/2)*400/sqrt(20)=9000±1.645*400/sqrt(20)=
9000±147.13=(8852.87,9147.13)
(part2)possible error=147.13 for 90% confidence interval
(part3)95% confidence interval for mean=9000±z(0.05/2)*400/sqrt(20)=9000±1.96*400/sqrt(20)=
9000±175.31=(8824.61,9175.31)
(part4)possible error=175.31 for 95% confidence interval, increases from 90% confidence interval
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.