A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will nee
ID: 3231336 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will need to be repaired once. 8% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs What is the probability that a car chosen at random will need a) no repairs? b) no more than one repair? C) some repairs? a) The probability that a car will require no repairs is .(Do not round.) b) The probability that a car will require no more than one repair is (Do not round.) c) The probability that a car will require some repairs is (Do not round.) Enter your answer in each of the answer boxes.Explanation / Answer
one repair = 0.15
two repairs = 0.08
three or more repairs = 0.03
Total = 0.26
So, no repair = 1 - 0.26 = 0.74
(a) The probability that a car will require no repair = 0.74
(b) The probability that a car will require no more than one repair = P(one repair) + P(no repair) = 0.15 + 0.74 = 0.89
(c) The probability that a car will require some repair = P(one repair) + P(two repairs) + P(3 or more repairs) = 0.15 + 0.08 + 0.03 = 0.26
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.