A consumer organization estimates that over a 1 year period 16% of cars will nee
ID: 3383251 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1 year period 16% of cars will need to be repaired once, 6% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need A. No repairs B. No more than one repair C. Some repairs A consumer organization estimates that over a 1 year period 16% of cars will need to be repaired once, 6% will need repairs twice, and 3% will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need A. No repairs B. No more than one repair C. Some repairs A. No repairs B. No more than one repair C. Some repairsExplanation / Answer
P(1 repair)=0.16
P(2 repairs) = 0.06
P(more than 2 repairs) = 0.03
A.
P(no repairs) = 1-(P(one repair)+P(2 repairs)+P(more than 2 repairs))
P(no repairs) = 1 - 0.16 - 0.06 - 0.03
P(no repairs) = 0.75
B.
P(more than one repair) = P(2 repairs)+P(more than 2 repairs)
P(more than one repair) = 0.06+0.03 = 0.09
C.
P(some repairs) = P(more than 2 repairs) = 0.03
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.