Given the following values from random samples means from 4 treatments, complete
ID: 3231433 • Letter: G
Question
Given the following values from random samples means from 4 treatments, complete the ANOVA table and tell whether to accept or reject the hypothesis that mu_1 = mu_2 = mu_3 = mu_4 at the 5% level. Given the following values from random samples means from 5 treatments, complete the ANOVA table and tell whether to accept or reject the hypothesis that mu_1 = mu_2 = mu_3 = mu_4 = mu_5 at the 5% level. Given the following values from random sample means from 3 treatments, complete the ANOVA table and tell whether to accept or reject the hypothesis that mu_1 = mu_2 = mu_3 at the 1% level.Explanation / Answer
1) There are four treatments so degrees of freedom corresponding to treatments is k - 1 = 4 - 1 = 3
There are total observations are 12 so degrees of freedom corresponding to total is n - 1 = 12 - 1 = 11
Degrees of freedom corresponding to error = n - k = 12 - 4 = 8
MST = SST / (k - 1) = 1628.6 / 3 = 542.8667
MSE = SSE / (n - k) = 315.322 / 8 = 39.4153
F ratio = MST / MSE = 542.8667 / 39.4153 = 13.77
Degrees of freedoms are
df1 = 3
df2 = 8
Critical value = 4.066 ( Using F table)
Anova table
F test statistic > critical value we reject the null hypothesis.
Conclusion: At least one mean is different.
P-value = P(F > 13.77) = 0.0016
Source SS DOF MS Fratio Critical value Treatment 1628.6 3.000 542.867 13.77301 4.066 Error 315.322 8.000 39.41525 Total 1943.92 11.000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.