Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that the (status quo) rate of cardiovascular event is constant at 7% (ann

ID: 3232379 • Letter: A

Question

Assume that the (status quo) rate of cardiovascular event is constant at 7% (annual chance of having cardiovascular event). When a cardiovascular event occurs, there is 60% chance that person dies (hence 40% chance that person will survive). The article cited the clinical evidence that the drug can reduce the rate of cardiovascular events by 50%.

A)Use the list price for the drug ($14,600), calculate the expected life-time cost of the therapy?

B) Assume that each saved life year worth $50,000 (for example https://en.wikipedia.org/wiki/Cost%E2%80%93utility_analysis). Is the drug cost effective compared with the status quo?

Explanation / Answer

(a ) List price of the drug = $14,600

Expected life-time cost of the therapy per year = $14,600 * 0.123 = $1795.8

(b) Saved life year worth = $50,000

List price of the drug per year = $14,600

Expected cost when no drug use = $50,000*0.6 = $30,000

Expected cost when drug use = $50,000*0.123 = $6150

Total cost when drug use = $14,600 + $6150 = $20,750

Since, total cost when drug use is less than expected cost when no drug use, the drug is cost effective compared with the status quo.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote