A Swedish study used 1360 patients who had suffered a stroke to determine if an
ID: 3233787 • Letter: A
Question
A Swedish study used 1360 patients who had suffered a stroke to determine if an aspirin treatment reduced the risk of dying from a heart attack compared to a placebo. The study randomly assigned 684 subjects to the placebo group and 676 subjects to the aspirin group. In the placebo group 28 subjects died from a heart attack, whereas 18 in the aspirin group died from a heart attack. At the 5% significance level, does the aspirin treatment reduce the risk of dying from a heart attack compared to the placebo treatment? Give the corresponding 95% confidence interval for the parameter of interest.Explanation / Answer
Data:
n1 = 676
n2 = 684
p1 = 18/676 = 0.026627219
p2 = 28/684 = 0.040935673
Hypotheses:
Ho: p1 p2
Ha: p1 < p2
Decision Rule:
= 0.05
Lower Critical z- score = -1.644853627
Reject Ho if z < -1.644853627
Test Statistic:
Average proportion, p = (n1p1 + n2p2)/(n1 + n2) = (676 * 0.0266272189349112 + 684 * 0.0409356725146199)/(676 + 684) = 0.033823529
q = 1 - p = 1 - 0.0338235294117647 = 0.966176471
SE = [pq * {(1/n1) + (1/n2)}] = (0.0338235294117647 * 0.966176470588235 * ((1/676) + (1/684))) = 0.009804055
z = (p1 - p2)/SE = (0.0266272189349112 - 0.0409356725146199)/0.00980405514653048 = -1.45944238
p- value = 0.072221694
Decision (in terms of the hypotheses):
Since -1.45944238 > -1.644853627 we fail to reject Ho
Conclusion (in terms of the problem):
There is no sufficient evidence that p1 < p2
n1 = 676
n2 = 684
p1 = 0.026627219
p2 = 0.040935673
% = 95
Pooled Proportion, p = (n1 p1 + n2 p2)/(n1 + n2) = (676 * 0.0266272189349112 + 684 * 0.0409356725146199)/(676 + 684) = 0.033823529
q = 1 - p = 1 - 0.0338235294117647 = 0.966176471
SE = (pq * ((1/n1) + (1/n2))) = (0.0338235294117647 * 0.966176470588235 * ((1/676) + (1/684))) = 0.009804055
z- score = 1.959963985
Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.00980405514653048 = 0.019215595
Lower Limit of the confidence interval = (p1 - p2) - width = -0.0143084535797086 - 0.0192155949896443 = -0.033524049
Upper Limit of the confidence interval = (p1 - p2) + width = -0.0143084535797086 + 0.0192155949896443 = 0.004907141
The 95% confidence interval is [-0.0335, 0.0049]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.