Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A survey found that women\'s heights normally distributed with mean 63.8 in and

ID: 3235069 • Letter: A

Question

A survey found that women's heights normally distributed with mean 63.8 in and standard deviation 2.4 in. A branch of the military requires women's heights to be between 58 in and 80 in a. Find the percentage of women meeting the height requirement. Are many women being denied the opportunity to join this branch of the military because they are too short or too ? b. If this branch of the military changes the height requirements so that all women are eligible except the shortest 1% and tallest 2%, what are the new height requirements? a. The percentage of women who meet the height requirement is Are many women being denied the opportunity to join this branch of the military because they are too short or too tall? A. No, because the percentage of women who meet the height requirement is fairly small B. No, because only a small percentage women are not allowed to join this branch of the military because of their height C. Yes, because percentage of women who meet the height requirement is fairy large D. Yes, because a large percentage of women are not allowed to join this branch of the military because of their height b. For the new height requirements this branch of military requires women's heights to be at least is and at most (Round to one decimal place as needed.)

Explanation / Answer

a) P(58<X<80)=P((58-63.8)/2.4<Z<(80-63.8)/2.4)=P(-2.4167<Z<6.75)=1-0.0078=0.9922

option B is correct

b)for shortest 1%; z=-2.326

hence at least height =63.8-2.326*2.4=58.22

for tallest 2% , z=2.054

hence tallest height =63.8+2.054*2.4=68.73

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote