You are the only vendor for food and merchandise at a concert in the area. Suppo
ID: 3237213 • Letter: Y
Question
You are the only vendor for food and merchandise at a concert in the area. Suppose for a random sample of 72 concert goers, the mean amount of money spent on food and merch is $23.84 with a standard deviation of $5.07. What sample size would be necessary to estimate the mean amount of money spent on food and merchandise at a concert in Southern California within .1 hours with 98% confidence? You are the only vendor for food and merchandise at a concert in the area. Suppose for a random sample of 72 concert goers, the mean amount of money spent on food and merch is $23.84 with a standard deviation of $5.07. What sample size would be necessary to estimate the mean amount of money spent on food and merchandise at a concert in Southern California within .1 hours with 98% confidence?Explanation / Answer
S = 5.07 , ME = 0.1
Z value at 98% = 2.33
ME = z * (s/sqrt(n))
0.1 = 2.33 * (5.07/sqrt(n))
n = 13954.93 = 13955
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.