Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 22 Suppose we know that at a University xYzthat 15% of students receive

ID: 3240106 • Letter: Q

Question

QUESTION 22 Suppose we know that at a University xYzthat 15% of students receive an in their introductory statistics class, 20% receive a B, 30% receive a C, 10% receive a D, and the rest receive an F. For comparison, a sample of 310 students at University ABC is taken and 20% received an A, 25% received a B, 25% received a C, 10% received a D, and the remaining students failed the class. When testing (at the 5% level of significance) whether the proportions between the two universities are different, what is the test statistic (please round your answer to 3 decimal places)

Explanation / Answer

here Ho: Pa=0.15 ; Pb=0.20 ; Pc=0.30 ; Pd=0.10 ' Pf=0.25

Ha:at least one of grade does not follow above distribution

applying chi square goodness of fit on above:

test stat X2 =14.725

observed Expected Chi square Grade Probability O E=total*p =(O-E)^2/E A 0.150 62.000 46.50 5.17 B 0.200 77.500 62.00 3.88 C 0.300 77.500 93.00 2.58 D 0.100 31.000 31.00 0.00 F 0.250 62.000 77.50 3.10 1 310 310 14.7250
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote