The distribution of bladder volume in men is approximately Normal with mean 600
ID: 3241397 • Letter: T
Question
The distribution of bladder volume in men is approximately Normal with mean 600 ml and standard deviation 100 ml. Use the 68-95-99.7 rule to answer parts (a) and (b).
NEED C, D, F, and C(bottom).
(a) Between what values do the middle 95% of men's bladders fall?
400 and 800
(b) What percent of men's bladders have a volume larger than 700 ml? Please use 2 decimal places.
16%
(c) What proportion of male bladders are larger than 550 ml? Please use 2 decimal places.
_________
(d) What proportion of male bladders are between 550 and 650 ml?Please use 2 decimal places.
__________
The distribution of bladder volume in women is approximately Normal with mean 430 ml and standard deviation 60 ml. Use the 68-95-99.7 rule to answer parts (e) and (f).
(e) Between what values do almost all (99.7%) of women's bladder volumes fall?
250 and 610
(f) How small are the smallest 2.5% of all bladders among women?
__________
(c) What proportion of women's bladders have a volume between 500 and 600 ml? Please use 2 decimal places.
___________
Explanation / Answer
mean = 600 and sd = 100
(c) What proportion of male bladders are larger than 550 ml? Please use 2 decimal places.
we shall first calculate the z score for the data as
Z = (X - Mean)/SD
= (550 - 600)/100 = -0.5
now we need to find P(Z>-0.5) , using the z table as
P ( Z>0.5 )=P ( Z<0.5 )=0.6915
(d) What proportion of male bladders are between 550 and 650 ml?Please use 2 decimal places.
we shall first calculate the z score for the data as
Z = (X - Mean)/SD
= (550 - 600)/100 = -0.5
and
we shall first calculate the z score for the data as
Z = (X - Mean)/SD
= (650 - 600)/100 = 0.5
To find the probability of P (0.5<Z<0.5), we use the following formula:
P (0.5<Z<0.5 )=P ( Z<0.5 )P (Z<0.5 )
P ( Z<0.5 ) can be found by using the following fomula.
P ( Z<a)=1P ( Z<a )
After substituting a=0.5 we have:
P ( Z<0.5)=1P ( Z<0.5 )
We see that P ( Z<0.5 )=0.6915 so,
P ( Z<0.5)=1P ( Z<0.5 )=10.6915=0.3085
At the end we have:
P (0.5<Z<0.5 )=0.383
NOW
mean = 430 and sd 60
(f) How small are the smallest 2.5% of all bladders among women?
here we shal have to first find the z score for p = 0.025 , which is -1.96
putting it in the z score value
Z = (X-430)/60
X = -1.96*60+430 = 312.4
(c) What proportion of women's bladders have a volume between 500 and 600 ml? Please use 2 decimal places.
we shall first calculate the z score for the data as
Z = (X - Mean)/SD
= (500 - 430)/60 = 1.166
and
(600 - 430)/60 = 2.833
To find the probability of P (1.166<Z<2.833), we use the following formula:
P (1.166<Z<2.833 )=P ( Z<2.833 )P (Z<1.166 )
We see that P ( Z<2.833 )=0.9977
We see that P ( Z<1.166 )=0.879.
At the end we have:
P (1.166<Z<2.833 )=0.1187
Hope this helps !!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.