The distance from my house to my office is 1.5 miles. Every % morning, I have to
ID: 642582 • Letter: T
Question
The distance from my house to my office is 1.5 miles. Every
% morning, I have to decide whether to take the bus that
% (once it arrives) 25 mph, or to walk. I can walk at 4 mph.
% Write a script to determine how frequently the buses should
% run to give them a 50% chance of getting me to the office
% faster than walking.
%
% analysis:
% 1. compute the time it takes to walk to work
% 2. compute the time it takes on the bus
% 3. difference is the tolerable wait time (twt)
% 4. frequency is 1 / 2*twt
% Use Matlab to write the script
Explanation / Answer
i followed your steps and done hope it helps
-----------------------------------------------------
distance=1.5
%computing time taken to walk 4m/s converted to miles 0.00248548
walkTime = distance/0.00248548
%computing time taken by bus
busTime = distance/0.0155343
tolerateTime = walkTime-busTime
frequency = 1/(2*tolerateTime)
fprintf('chance of getting reaching faster %f ', frequency);
-------------------------------------------------------
output
-------------------------------------------------------
distance = 1.5000
walkTime = 603.51
busTime = 96.561
tolerateTime = 506.94
frequency = 9.8630e-04
chance of getting reaching faster 0.000986
-------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.