For purposes of making on-campus housing assignments, a college classifies its s
ID: 3242432 • Letter: F
Question
For purposes of making on-campus housing assignments, a college classifies its students as Priority A (seniors), Priority B (juniors), Priority C (freshmen and sophomores). Of the students who choose to live on campus, 10% are seniors, 20% are juniors, and the rest are underclassmen. The most desirable dorm is the newly constructed Gold dorm, and 60% of the seniors elect to live there. 15% of the juniors also live there, along with only 5% of freshmen and sophomores. Suppose the student does not live in the Gold dorm. What is the probability that the student is a junior? Round to three decimals.
Explanation / Answer
probabilty of freshman or sophomore =1-0.1-0.2=0.7
probabilty of freshmen or sophomore live in Gold Dorm =0.05
probabilty that student does not live in Gold Dorm =0.1*(1-0.6)+0.2*(1-0.15)+0.7*(1-0.05)=0.875
therefore probabilty that student is junior given does not live in Gold Dorm =0.7*(1-0.05)/0.875 =0.76
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.