For purposes of making on-campus housing assignments, a college classifies its s
ID: 3242444 • Letter: F
Question
For purposes of making on-campus housing assignments, a college classifies its students as Priority A (seniors), Priority B (juniors), Priority C (freshmen and sophomores). Of the students who choose to live on campus, 10% are seniors, 20% are juniors, and the rest are underclassmen. The most desirable dorm is the newly constructed Gold dorm, and 60% of the seniors elect to live there. 15% of the juniors also live there, along with only 5% of freshmen and sophomores. What is the probability that a randomly selected student lives in the Gold dorm? Round to three decimals.
Explanation / Answer
We have
P(S) = 0.10, P(J) = 0.20 , P(F&S) = 0.70
P(GD/S) = 0.60, P(GD/F&S) = 0.60, P(GD/J) = 0.15
Now
P(G) = P(GD/S)*P(S)+P(GD/J)*P(J)+P(GD/F&S)*P(F&S)
P(G) = 0.60*0.10+0.15*0.20+0.05*0.70 = 0.125
So, correct answer is 0.125
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.