The drying of pavement marking paint is important to planners trying to schedule
ID: 3243164 • Letter: T
Question
The drying of pavement marking paint is important to planners trying to schedule pavement painting activities. You plan to measure the time (in seconds) for paint from a particular supplier to dry. From past work, you can assume that the time to dry is normally distributed with a standard deviation of 15 seconds. How many paint samples would you need to test to be able to obtain an estimate of paint drying time that is within 4 seconds of the actual mean drying time with a probability of 98%?
7
27
31
51
71
77
78
79
97
98
Explanation / Answer
n >= (z*s/e)^2
here
z = 2.327, s = 15 , e = 4
hence n >= (2.327*15/4)^2 =76.1474
hence n = 77
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.