\"A baseball player is known to get onto 1^st base 30% of the times he is at bat
ID: 3246486 • Letter: #
Question
"A baseball player is known to get onto 1^st base 30% of the times he is at bat. That player bats 70 times." For the binomial experiment described above: a. Identify n and p (be sure to label which is which) b. Find the mean (or expected value) for the experiment c. Find the standard deviation for the experiment d. Find the probability that the player will get onto 1^st base 25 or more times in his 70 at-bats. "Wait times a local restaurant are known to be normally distributed with a mean of 19 minutes and a standard deviation of 8 minutes." For the normally distributed situation described above: a. Identify the meanExplanation / Answer
Solution:-
a). n = 70 and p = 0.3
b). Mean = np = 70 * 0.3 = 21
c). Standard deviation = sqrt(npq) = sqrt(70*0.3*0.7) = 3.8341
d). Cumulative Probability: P(X > 25) = 0.179850441299166 or 0.180
Formula used -
where:
P(k out of N) = N! k!(N-k)! (pk)(qN-k)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.