Consider a normal population distribution with the value of sigma known. (a) Wha
ID: 3246803 • Letter: C
Question
Consider a normal population distribution with the value of sigma known. (a) What is the confidence level for the interval x^bar plusminus 2.81 sigma/squareroot n? _______ % (b) What is the confidence level for the interval x^bar plusminus 1.46 sigma/squareroot n? (c) what value of z_alpha/2 in the CI formula below results in a confidence level of 99.7%? (x^bar - z_alpha/2 middot sigma/squareroot n, x^bar + z_alpha/2 middot sigma/squareroot n) z_alpha/2 = ________ (d) Answer the question posed in part (c) for a confidence level of 75%. Z_alpha/2 = ________Explanation / Answer
a)
z-score = 2.81
=>
z(alpha/2) = 2.81
=>
alpha =0.005
hence confidence interval is 99.5%
b)
alpha = 0.08
confidence interval is 92.8%
c)
z(alpha/2) = 3
d)
z(alpha/2) = 1.15
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.