Find the margin of error and confidence interval (CI) if the necessary requireme
ID: 3248028 • Letter: F
Question
Find the margin of error and confidence interval (CI) if the necessary requirements are satisfied: The braking distances of a simple random sample of cars: 95% confidence level; n = 32, mean x = 137 ft., sigma is known to be 7 ft. E= CI = Find the margin of error and the confidence interval for a sample of chocolate chip cookies that has a n = 40, a mean x bar = 23.95 chips and a standard deviation sigma = 2.55 chips. Construct a 99% confidence interval estimate of the mean number of chocolate chip cookies. E= CI=Explanation / Answer
4 ) here std error =std deviation/(n)1/2 =1.2374
for 95% CI, z=1.96
hence margin of error E =z*std error =2.4253
CI =sample mean -/+E =134.5747 ; 139.4253
5)
here std error =std deviation/(n)1/2 =0.4032
for 99% CI, z=2.5758
hence margin of error E =z*std error =1.0385
CI =sample mean -/+E =22.9115 ; 24.9885
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.