Suppose 20 random donors come to volunteer at a local blood drive. Only about 6%
ID: 3248087 • Letter: S
Question
Suppose 20 random donors come to volunteer at a local blood drive. Only about 6% of them are O-negative (universal donors note we are only interested in O and no other outcome matters) What are the mean and standard deviation of the number of universal donors among the 20 volunteers (mean, S.D.) a) 1.2, 1.06 b) 1.2, 1.1236 c) 6, 20 d) 0, 1 Now consider 10 donors present as volunteers and the probability of success p = 0.10. What is the probability that P(1 lessthanorequalto x lessthanorequalto 4). a) 0.3487 b) 0.7361 c) 0.6497 d) 0.9984Explanation / Answer
Q.20 Here proportion of O donors p = 0.06
Mean = np = 20 * 0.06 = 1.2
standard deviation = sqrt [np(1-p)] = sqrt [ 0.06 * 0.94 * 20] = 1.062
Q.21 Here p = 0.1
we will calculate it by binomial distribution
Here n = 10 and p = 0.1
so P(1<=x <=4) = 10C1 (0.1)1 (0.9)9 + 10C2 (0.1)2 (0.9)8 +10C3 (0.1)3 (0.9)7 + 10C4 (0.1)4 (0.9)6
= 0.3874 + 0.1937 + 0.0574 + 0.01116 = 0.6497
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.