Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

No porportion is given how large a sample is needed to estimate the true porport

ID: 3248522 • Letter: N

Question

No porportion is given how large a sample is needed to estimate the true porportion within 2.5% points with 99% confidence & 50 white mice with average weight of 4.2 ounces standard deviation .7 estimate 90% confidence interval for the mean weight No porportion is given how large a sample is needed to estimate the true porportion within 2.5% points with 99% confidence & 50 white mice with average weight of 4.2 ounces standard deviation .7 estimate 90% confidence interval for the mean weight & 50 white mice with average weight of 4.2 ounces standard deviation .7 estimate 90% confidence interval for the mean weight

Explanation / Answer

1) for no estimate p=0.5

for margin of error E=0.025

for 99% CI, z=2.5758

hence sample size n=p(1-p)*(Z/E)2 =~2654

2) for std error =std deviation/(n)1/2 =0.099

and for 49 degree of freedom and 90% CI, t=1.6766

hence 90% CI =sample mean -/+t*std error =4.034 ; 4.366

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote