An investor plans to put $50,000 in one of four investments. The return on each
ID: 3250532 • Letter: A
Question
An investor plans to put $50,000 in one of four investments. The return on each investment depends on whether next year's economy is strong or weak. The following table summarizes the possible payoffs, in dollars, for the four investments: The probability that the economy will be strong is 40% ands weak is 60% Which of the Tables is correct when it comes to Expected Value Table of the investment Pinworm infestation, commonly found in children, can be treated with the drug that is effective in 74% cases. Suppose that three children with pinworm infestation are given the drug.Explanation / Answer
E(x) =Sum ( Probability * Value)
a) Certificate of deposit, E(x) = 5000*0.6+5000*0.4=5000
Office complex, E(x) = 14000*0.4+5500*0.6=8900
Land speculation, E(x) = 32000*0.4-0.6* 16500 = 2900
Technical school, E(x) = 6000*0.4+11500*0.6 = 9300
Hence, the correct answer is table C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.