You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this in
ID: 3250785 • Letter: Y
Question
You are given the sample mean and the population standard deviation. Use this information to construct the 90% and 95% confidence intervals for the population mean. Interpret the results and compare the widths of the confidence intervals. If convenient use technology to construct the confidence intervals. A random sample of 60 home theater systems has a mean Price of $111.00. Assume the population standard deviation is $19.20. Construct a 90% confidence interval for the population mean. The 90% confidence interval is (106.93, 115.07) (Round to two decimal places as needed.) Construct a 95% confidence interval for the population mean. The 95% confidence interval is (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
std error of mean =std deviation/(n)1/2 =2.4787
for 90% CI; z=1.645
hence 90% confidence interval =sample mean -/+ z*std error =106.92 ; 115.08
for 95% CI, z=1.96
hence 95% confidence interval =sample mean -/+ z*std error =106.14 ; 115.86
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.