Assume that a simple random sample has been selected and test the given claim. U
ID: 3251155 • Letter: A
Question
Assume that a simple random sample has been selected and test the given claim. Use the P-value method for testing hypotheses. Identify the nu and alternative hypotheses, test statistic, P-value, and state the final conclusion that addresses the original claim. The ages of actresses when they won an acting award is summarized by the statistics n = 77, x^bar = 36.4 years, and s = 11.6years. Use a 0.01 significance level to test the claim that the mean age of actresses when they win an acting award is 32 years. What are the hypotheses? H_0: mu = 32 years H_1: mu notequalto 32 years H_0: mu = 32 years H_1: muExplanation / Answer
What are the Hypothesis ?
H0 : = 32 years
Ha : 32 years
Option A is correct.
Test Statistic
t = (xbar - H) / (s/n) = (35.4 - 32)/ (11.6 / 77) = 3.4/ 1.322 = 2.5718
P - value for Table = 0.012069
The result is not significant at p < .01.
We fail to reject null hypothesis and There is insufficent evidence t warrent rejection of the claim that the mean age of actresses when they win an acting award is 32 years.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.