Company XYZ know that replacement times for the quartz time pieces it produces a
ID: 3256830 • Letter: C
Question
Company XYZ know that replacement times for the quartz time pieces it produces are normally distributed with a mean of 12.7 years and a standard deviation of 1.7 years. If the company wants to provide a warranty so that only 4.1% of the quartz time pieces will be replaced before the warranty expires, what is the time length of the warranty? warranty = years
Enter your answer as a number accurate to 1 decimal place. Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
Given, mean = 12.7; standard deviation, s = 1.7 years
P(X < x) = 0.041, formula for z score is (x-mean)/s
P(X < x) = P(Z < (x-12.7)/1.7) = 0.041
For p = 0.041, z = -1.7392 (using excel function "=NORM.S.INV(0.041)")
Therefore, (x-12.7)/1.7 = -1.7392, x = 9.7 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.