Company XYZ know that replacement times for the quartz time pieces it produces a
ID: 3371643 • Letter: C
Question
Company XYZ know that replacement times for the quartz time pieces it produces are normally distributed with a mean of 14.8 years and a standard deviation of 2.1 years. Enter your answer accurate to 4 decimal places. a. Find the probability that a randomly selected quartz time piece will have a replacement time less than 9.97 years? Pix 9.97 years)- b. If the company wants to provide a warranty so that only 2.7% of the quartz time pieces will be replaced before the warranty expires, what is the time length of the warranty? warranty- yearsExplanation / Answer
a)
mean = 14.8 , sd = 2.1
Z = (X - mean)/sd
P(X < 9.97)
= P(Z < ( 9.97 - 14.8)/2.1))
= P(Z < -2.3)
= 0.0107
b)
P(Z < z*) = 0.027
z* = -1.927
hence
X = 14.8 -2.927 * 2.1 = 8.6533
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.