The total cholesterol levels of a sample of men aged 35-44 are normally distribu
ID: 3257773 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
ans=
(a) P(X<216) = P((X-mean)/s <(216-208)/37.1)
= P(Z<1.42) =0.9207 (From standard normal table)
=92%
(b) P(X>264)= P(Z>(264-208)/37.1)
= P(Z>1.50) =0.0668 (from standard normal table)
=6%
So n=242*0.0668 =16.1656
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.