A survey of eating habits showed that approximately 44 % of people in a certain
ID: 3260236 • Letter: A
Question
A survey of eating habits showed that approximately
44 %
of people in a certain city are vegans. Vegans do not eat meat, poultry, fish, seafood, eggs, or milk. A restaurant in the city expects
350350
people on opening night, and the chef is deciding on the menu. Treat the patrons as a simple random sample from the city and the surrounding area, which has a population of about 600,000. If
1414
vegan meals are available, what is the approximate probability that there will not be enough vegan
mealslong dash—that
is, the probability that
1515
or more vegans will come to the restaurant? Assume the vegans are independent and there are no families of vegans.
WHAT IS THE PROBABILITY?
Explanation / Answer
expected vegan to come =np=350*0.04 =14
std deviation =(np(1-p))1/2 =3.666
therefore approximate probability that there will not be enough vegan mealslong dash =P(X>=15)
=1-P(X<=14)=1-P(Z<(14.5-14)/3.666)=1-P(Z<0.1364)=1-0.5542=0.4458
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.