Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you show steps to get to answer? follows the normal distribution. The starti

ID: 3261664 • Letter: C

Question


Can you show steps to get to answer?

follows the normal distribution. The starting salary of an administrative assistant is normally distributed with dmean of $50.00dand a standard n of $2.500, We know that the probability of a randomly selected administrative assistant making a salary etween p- x and xis 07416 Find the salary range referred to in this statement O $42,825 to $52,825 O $42,825 to $57,75 0 $47175 to $52.825 to$57.175 = 1.15 Cr: 500 y=0.74 llp -r(z 600co x2500 1.13 O$4715 to $5775. RXq-x)- [1-n-x2 2e -er )Therefore zand x=20.Use z table that pr . Therefore andx zo. Use z table that provides

Explanation / Answer

as for 0.7416 probability the interval should lie between (0.5-0.7416/2=0.1292) and (0.5+0.7416/2=0.8708) perecentile

for above z score =-/+ 1.13

therefore corresponding salary range =mean -/+ z*std error =50000 -/+ 1.13*2500=47175 to 52825

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote